poniedziałek, 18 czerwca 2012

Tosca Lee - "Diabeł autobiografia"Tytuł: Diabeł autobiografia.
Autor: Tosca Lee
Wydawnictwo: INITIUM
serdecznie dziękuję wydawnictwu za udostępnienie książki
Liczba stron: 280
Okładka: miękka
Cena: 33,90 zł

„Pozbawione celu życie niedawno rozwiedzionego Claya toczy się pomiędzy ponurym, pustym mieszkaniem a monotonną pracą redaktora w niewielkim bostońskim wydawnictwie. Wszystko ulega zmianie w dniu, kiedy spotyka Luciana, a ten wypowiada z pozoru niewinne zdanie: „Opowiem ci swoją historię, a ty ją spiszesz i opublikujesz". Tajemniczy nieznajomy wkrótce stanie się obsesją redaktora, a mroczna historia o miłości, ambicji i łasce – z czasem okaże się opowieścią o nim samym.
A wówczas tylko jedna rzecz będzie dla niego istotna: poznać jej zakończenie.”

Anioł Edomu, Lucyfer, Belzebub, przez Michaela Greena żartobliwie zwany partią opozycyjną w Bożym Parlamencie, powszechnie znany jako szatan - istniał od zawsze. Na przestrzeni wieków portret szatana w literaturze ulegał licznym modyfikacjom. Twórcy dostosowywali jego kształt do realiów epoki tak, by stworzyć jak najbardziej przekonującego demona. Początkowo był ohydnym stworzeniem, wężem, by z epoki na epokę upodobnić się do człowieka, uczynić z siebie partnera, nieodłącznego towarzysza ludzi. Jaki jest zatem szatan XXI wieku? To raczej konformista, ciepłolubny, z płonących rydwanów przesiadł się do czarnych limuzyn, założył okulary przeciwsłoneczne, zapuścił modną bródkę. Więc nawet szatan uległ modzie i zrobił się TRENDY.

W powieści „Diabeł autobiografia” powraca dobrze znana przypowieść biblijna o stworzeniu pierwszych ludzi i roli szatana w świecie, czy też bardziej prywatnie, w życiu człowieka. Rozwiedziony Clay nawiązuje znajomość z samym diabłem, który podczas pierwszej rozmowy przedstawia się jako Lucian.  Jest to zapewne nawiązanie do jednego z imion szatana - Lufycer, inaczej „niosący światło”.  Clay to człowiek, który wątpi w sens życia, zdradzony przez żonę, to także pisarz, którego książki nie cieszą się popularnością. Lucian, aby zmylić Claya, przybiera różne postaci, a główny bohater ma poważne problemy z rozpoznaniem diabła. Jedno jest pewne - po spotkaniu z Lucianem jego życie diametralnie się zmienia, nabiera nowego znaczenia. Zresztą - sam Clay dostaję nową pracę, ale o tym ciii…

Język w powieści jest bardzo różnorodny - czasami kwiecisty, czasami prosty, na pewno zrozumiały dla każdego. Kolory z okładki przypominają małe „piekiełko”, zresztą - sama czcionka napisu DIABEŁ wygląda, jakby kreślona w pośpiechu przez istotę o długim pazurze…

Stanowczo polecam, jako odmienną, ciekawą pozycję, która być może nie ma w sobie wielu elementów nowatorskich, lecz na nowo odkrywa prawdę o człowieku i porusza problem walki ze złem. Wielki plus za podejście do tematu - upadek Lucyfera z perspektywy diabelskiego sługi - to coś, czego jeszcze nie znałam!

5 komentarzy:

 1. Aaaa szatan! To coś, co lubię najbardziej ^.- , i widzę, że dosyć dobrym wydaniu. Oj skusiłaś, skusiłaś...

  OdpowiedzUsuń
 2. kupiłam. co bedzie - zobaczymy

  OdpowiedzUsuń
 3. Karol - jakiś taki demoniczny się zrobiłeś :D
  Bacha - mam nadzieję, że się spodoba, ale czytaj na spokojnie, najlepiej wieczorem ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Diabeł - zawsze pociaga, chętnie przeczytam, dzięki! Zapraszam do siebie

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe. Mam słabość do tego rodzaju książek, więc na pewno przeczytam.

  Fajnie napisana recenzja, także dodaję blog do obserwowanych i będę tu zaglądać częściej, jeśli łaska;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń