wtorek, 5 czerwca 2012

39 wskazówek - "Labirynt kości"


Tytuł: Labirynt kości
Autor: Rick Riordan
Wydawnictwo: Initium
ISBN: 978-83-62577-13-2
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 232
Rok wydania: 2012
Cena: 34, 90 zł

Opis całej serii:
39 wskazówek to seria dziesięciu książek przepełnionych akcją i humorem. Szkic oraz fabuła cyklu zostały nakreślone przez Ricka Riordana, który jest autorem pierwszego tomu.
39 wskazówek to jednak nie tylko doskonała książkowa przygoda, ale również gra on-line, która pozwoli każdemu uczestnikowi stać się członkiem rodziny Cahillów i rywalizować o wspaniałe nagrody.

Opis pierwszego tomu:
Co byś zrobił, gdyby nagle okazało się, że twoja rodzina jest jedną z najbardziej wpływowych w dziejach ludzkości? A gdyby powiedziano ci, że źródło jej potęgi zostało ukryte w postaci 39 wskazówek w różnych zakątkach świata? Gdybyś stanął przed wyborem: wziąć milion dolarów i odejść lub otrzymać pierwszą wskazówkę, jaka byłaby twoja decyzja? Amy i Dan Cahill bez wahania wybrali wskazówkę, rozpoczynając tym samym bardzo niebezpieczny wyścig.

Rick Riordan - amerykański pisarz, który zasłynął z serii książek o Percym Jacksonie, stworzył nową opowieść w klimacie fantasy. Słowa "labirynt" i "kości" pojawiały się już wcześniej w wielu powieściach ("Kolekcjoner kości" Jefery'ego Deavera czy "Labirynt" Kate Moss), więc sam tytuł nie jest intrygujący. Ciekawiło mnie natomiast, czy autor tak poczytnej serii uwielbianej przez nastolatków może stworzyć coś równie poczytnego i przyciągającego. Czy czasem nie jest tak, że po wielkim sukcesie mimo braku pomysłów występuje tendencja: "byle coś napisać, cokolwiek". "Labirynt kości" zamknęłam dzisiaj rano i powiem szczerze, mam mieszane uczucia.

Dużym plusem są bohaterowie - czternastoletnia Amy i jej młodszy brat Dan. Choć sama fabuła nie jest zawiła i skomplikowana, rodzeństwo od początku wzbudziło we mnie sympatię - terroryzowani przez cioteczną babkę Beatrice, która przejmuje nad nimi opiekę po śmierci rodziców, decydują się by w zamian za milion dolarów otrzymać pierwszą wskazówkę na drodze do wielkiej przygody. Przed bohaterami pojawia się mnóstwo zagadek i to wcale niełatwych, bo wymagających logicznego myślenia i odwagi. Amy i Dan to zwykli nastolatkowie, dlatego wielu ma prawo zanucić pod nosem: "Ale to już było...", choć z może właśnie to przyciąga rzeszę fanów - bohaterem opowieści może być każdy, także młody czytelnik bez super-mocy i nadnaturalnych zdolności.

Rick Riordan w jednym z wywiadów stwierdził, że po wstępnych rozmowach z wydawnictwem Scholastic  najbardziej zafascynował go pomysł na fabułę książki - wielki ród, do którego należą najsłynniejsze osoby na świecie: Albert Einstein, George Washington i wielu, wielu innych. Autor wielokrotnie pracował z dziećmi, które nie lubią czytać. Seria 39 wskazówek została w dużej mierze dedykowana takim dzieciom, jako opowieść, która przyciągnie ich uwagę i zachęci do dalszego poznawania losów rodu Cahillów. Bodźcem i zachętą jest przeniesienie fabuły do wirtualnego świata - każdy może włączyć się do poszukiwań 39 wskazówek wchodząc na podaną z tyłu okładki stronę internetową.

Trzeba pamiętać, że czego innego oczekuje dorosły, czego innego dziecko - może moje oczekiwania były zbyt wygórowane. Ambitna lektura, wartka akcja, wzbudzająca wiele emocji? Stanowczo nie. Książka dla młodzieży, lekka, podnosząca na duchu - jak najbardziej!

dziękuję wydawnictwu INITIUM 6 komentarzy:

 1. Kupię kuzynowi - akurat szukałam prezentu. Cięzko napisać ksiązkę, która pasowałaby każdej grupie wiekowej - niestety

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecę młodszym członkom mojej rodziny:))

  OdpowiedzUsuń
 3. czytałem i mam identyczne odczucia

  OdpowiedzUsuń
 4. Genialny prezent - Michaś przeczytał w dwa dni i bardzo chwali, dzięki za recenzję!

  OdpowiedzUsuń
 5. @Bacha - to się cieszę, że kuzynowi chwali :)

  @kasandra - no pewnie - poleć, poleć, na pewno im się spodoba ;)

  @karol, masz może bloga z recenzjami? Jeśli tak, to zostaw mi w komentarzu swój adres, bo już któryś komentarz widzę od Ciebie, a nie wiem czy sam czytasz i piszesz gdzieś? :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie prowadzę bloga, choc kiedyś prowadziłem, teraz niestety wśród nawału zajęć nie znajduje na takie przyjemności czasu. Wciąż jednak zaglądam od czasu do czasu i zostawiam słówko od siebie

  OdpowiedzUsuń