sobota, 8 stycznia 2011

"Mesjasz" - Boris Starling


Autor:  Boris Starling
Wydawnictwo: Zysk i S-ka , Marzec 2002
ISBN: 83-7298-087-X
Liczba stron: 442
Wymiary: 125 x 185 mm


Przeczytałam już wiele kryminałów, thrillerów i horrorów – swojego czasu miałam „fazę” na Agathę Christie, Cobena, Kinga i innych autorów takich gatunków. Ale jedną z pierwszych książek, które wzbudziły we mnie zainteresowanie tego typu literaturą był „Mesjasz” – debiut autorstwa Borisa Starlinga. Początkowo wszystko mnie odpychało. Nie miałam ochoty czytać na tematy religijne, dziwna okładka… Wszystko zmieniło się, gdy wzięłam książkę do ręki i przeczytałam tylną stronę. Tytuł istotnie nawiązuje do Pisma Świętego, ale w jaki niesamowity sposób! Nie mogłam się nadziwić, jak wszystko zostało sprytnie zaplanowane. Wręcz uknute.
Akcja rozgrywa się w Londynie. Policjant Red Metcalfe zostaje wezwany na miejsce morderstwa – biskup rozebrany do slipków, ciało czerwone od wylewów, ciemnofioletowe siniaki, złamane, wychodzące kości. Brutalne pobicie to mało powiedziane. Żółte zęby, usta. Jednak pozostaje jeszcze jeden szczegół – srebrna łyżeczka w buzi… zamiast języka. Kolejne śmierci tajemniczo wiążą się ze sobą. A więc jest i morderca. Tymczasem z kartki na kartkę dowiadujemy się coraz więcej o mrocznej przeszłości Reda. Jego dar polega na wyjątkowych umiejętnościach tropienia przestępców. Ale to wyjątkowy przypadek – kto pomoże, skoro nawet Red nie potrafi odnaleźć klucza do wyjaśnienia zagadki? Stopniowo wszystko układa się i brakuje tylko kilku puzzli, by stworzyć logiczną układankę. Lecz co zrobić, jeżeli rzeczywistość okazuje się jeszcze gorsza niż najczarniejsze scenariusze? Bowiem mordercą może być ktoś z najbliższego otoczenia policjantów. Mesjasz.
Książka pełna emocji! Na dzień dzisiejszy porównałabym ją może z Cobenem, jednak i tak wydaje mi się dużo lepsza. Ukazuje swoiste fatum – klęskę człowieka, jakąś dziwną klątwę. Jest wiele drastycznych opisów, dlatego nie polecam osobom wrażliwym. Sama należę do takowych, jednak przełamałam się i nie żałuję. Bardzo wciągające opisy, barwny język – nie wiem, czy to zasługa bardziej autora, czy tłumacza, ale to wyjątkowy plusk książki. Uwaga – czas teraźniejszy. Chociaż. nie jestem zwolenniczką tego zabiegu w powieściach, w „Mesjaszu” sprawdził się doskonale. Minusem jest natomiast trudna dostępność. Sama ukradłam ją bratu i na razie oddawać nie zamierzam ;) Bo „Mesjasz” trzymał mnie w napięciu aż do ostatniej strony.

12 komentarzy:

 1. Książka wydaje się być dobrą i mocną pozycją. Jeśli wpadnie w moje ręce, na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam ją i nawet się dziwiłam, że nigdzie nie można znaleźć jej opisu. Dzięki za recenzje - przypomniałaś mi o "Mesjaszu". Muszę ją jakoś zdobyć

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiesz co... zaczęłam ją czytać, ale to chyba jednak pozycja nie dla mnie. Doszłam do trzeciego morderstwa i odłożyłam :D Może w najbliższym czasie jeszcze spróbuję

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałem ją w księgarni! Jest jeden egzemplarz. Jutro zamierzam go kupić

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzisiaj już czytam o drugim kryminale. Zachęciłaś mnie, ale wątpię, czy zdobędę, bo zaopatrzenie księgarni w tym przypadku budzi wątpliwości, o bibliotece nie wspominając... :)
  PS I ja dodaję do linków :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dobrze się zapowiada, jednak tak jak zauważyła Luna z dostępnością będzie problem, ale zobaczymy ;-).
  Co do "szeptem BARDZo (na lepsze) różni się od Zmierzchu ;D
  Ps. Również dodaję do linków!
  Buziaki!

  OdpowiedzUsuń
 7. @Enedtil - nie wydaje się - jest ;P
  @Sol - może być trudno, ale próbuj
  @Lahtex - pisałam, że wrażliwi powinni uważać :D
  @Kaczor - :)
  @Luna - odpisałam u Ciebie ;)
  @Patsy - No to nie pozostaje mi nic innego jak tylko przeczytać :D

  OdpowiedzUsuń
 8. ciekawa i zachęcająca recenzja

  OdpowiedzUsuń
 9. Najlepsza książka, jaką przeczytałam w zyciu

  OdpowiedzUsuń
 10. książka jest wspaniała!
  cieszę się, że moja przyjaciółka zachęciła mnie do jej przeczytania.
  "... „Mesjasz” trzymał mnie w napięciu aż do ostatniej strony."- dokładnie tak;)

  OdpowiedzUsuń