czwartek, 16 czerwca 2011

"Hyperversum" - Cecilia Randall


Tytuł: Hyperversum
Autor: Cecilia Randall
Wydawnictwo: Esprit
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 749
Cena: 39,90 zł
ISBN: 9788361989561

„Rodzice ostrzegali cię przed spędzaniem całego wolnego czasu w wirtualnym świecie gier komputerowych? Mieli rację...
Wyobraź sobie komputerową grę RPG, która pozwala nie tylko śledzić losy bohaterów, ale wejść w ich skórę. Która zaciera granicę pomiędzy rzeczywistością a światem wirtualnym.

Taka gra nazywa się Hyperversum.

Daniel, Ian i Jodie przenoszą się do XIII-wiecznej Francji, żeby w świecie wirtualnym przeżyć największą przygodę swojego życia. W wyniku awarii systemu fikcja miesza się z rzeczywistością, a powrót do teraźniejszości wydaje się niemożliwy. Przed bohaterami pojawiają się nieoczekiwane wyzwania. Czy Ian uratuje ukochaną z przeszłości? Czy Daniel pokona strach i z chłopca stanie się mężczyzną? Czy Jodie odnajdzie się w roli średniowiecznej damy? Czy ich przyjaźń przetrwa próbę czasu i przestrzeni?”

Książka zaczyna się bardzo niewinnie. Daniel  - młodzieniec studiujący fizykę – nie może doczekać się powrotu swojego najlepszego przyjaciela – Iana Maayrkas’a, który przez pewien czas przebywał we Francji, czytając historyczne teksty. Podczas pierwszego wspólnie spędzanego wieczoru Ian przedstawia Danielowi swoją nową miłość – kobietę, która… żyła 800 lat wstecz. Pozostała po niej jedynie fotografia i źródła historyczne, które opowiadają o dziejach rodziny Ponthieu. Bohaterowie nie przypuszczają, że Ian już wkrótce spotka swoją damę dworu, przenosząc się do świata XIII-wiecznej Francji. Nie przypuszczają też, że być może z tej średniowiecznej krainy nie będzie już odwrotu…

Niewątpliwie plusem jest pomysłowość i wartka akcja, dzięki którym książkę czyta się szybko i przyjemnie. Po pewnym czasie czytelnik zaprzyjaźnia się z bohaterami i zaczyna im „kibicować” podczas turniejów rycerskich i innych wyzwań - na każdym kroku czai się niebezpieczeństwo. Nawet najlepszy przyjaciel może okazać się zdrajcą. Przemyślane dialogi, realistyczna narracja - wszystko to czyni książkę asem na liście nowowydanych pozycji.

Minusem, który dostrzegam, są mało wyraziste charaktery bohaterów. Najmniejszą sympatią obdarzyłam Jodie i Martina, bo sami wnoszą niewiele do fabuły i miałam wrażenie, że równie dobrze mogłoby ich tam nie być. Natomiast jeżeli chodzi o hrabiego Ponthieu, byłam mile zaskoczona realizmem tej postaci - oddane było wszystko - od złości i zawiści, poprzez intrygę i miłość, aż do końca, w którym... no właśnie : ) tego już Wam nie zdradzę...

Oprócz elementów fantastycznych „Hyperversum” przybliża kulturę średniowiecza i zachowania różnych warstw społecznych tamtych czasów. Są te bardziej znane - np. ofiarowywanie rycerzowi chusty na szczęście, czy chłosta za nieposłuszeństwo, a także rzadziej spotykane w tego rodzaju powieściach, aczkolwiek również ciekawe - np. za zdradę jednego członka rodziny, skazywany był cały ród, bez względu na udział we wspomnianym przestępstwie.

Kolejny raz wychodzi na wierzch moja słabość do powieści przygodowo-historycznych. Średniowieczni rycerze strzelający z łuku, pojedynki, turnieje rycerskie i zabawy dam dworu zapadają w pamięć, nawet długo po przeczytaniu ostatniej karty książki. Niektórzy dorośli mogą być rozczarowani, czytając kolejną opowieść-bajkę traktującą o tematach pojawiających się w literaturze już długo, długo wcześniej.  Mimo to moim zdaniem "Hyperversum" to niewątpliwie obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika przygód i książek historycznych. A jeśli ktoś jeszcze nie poczuł magii dawnych wieków i  nie ma pojęcia o rycerskich tradycjach i średniowiecznej kulturze, to - proszę Państwa , proszę mi wierzyć - najwyższy czas!Dziękuję bardzo wydawnictwu ESPRIT za możliwość przeczytania tej książki!

11 komentarzy:

 1. Jestem w trakcie lektury i bardzo mi się podoba :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Coś bardzo zbliżonego już czytałam, ale i po ta sięgnę, wydaje się być równie ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę siostrze kupić, ona ciągle gra w RPGi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam takie książki! Musze ją mieć ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam tej pisarki, książki zresztą też nie, ale twoja recenzja bardzo mnie zachęciła.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wpadnij do mnie, niedługo też pojawi się tam recenzja Hyperversum, którą kupiłam dzięki Twojej recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka jest naprawdę świetna:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiedziałam że przeczytam ta książkę ale po twojej recenzji mam ochotę ubrać się i lecieć po nią od razu do księgarni ;) Dzięki bardzo!

  OdpowiedzUsuń
 9. Zostałaś nominowana w One Lovely Blog Award. Po więcej informacji zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka zapowiada się całkiem ciekawie, ale ostatnio jestem dość mocno uprzedzona do wynalazków nowoczesnej fantastyki.

  Pozdrawiam
  J.

  OdpowiedzUsuń