poniedziałek, 14 marca 2011

"Zdrada Kopernika" - Artur Górski

Tytuł: Zdrada Kopernika
Autor: Artur Górski
Wydawca: Instytut Wydawniczy ERICA
Wydanie: I
Data wydania: luty 2010
Liczba stron: 280
ISBN/EAN: 978-83-89700-94-0
Cena detaliczna: 29,90 zł

"Nigdy nie przypuszczał, że to się może zdarzyć w Polsce. Dzięki zainteresowaniu Kopernikiem zostaje wciągnięty w kryminalną aferę, której nawet nie potrafiłby sobie wyobrazić parę dni wcześniej... Czy naprawdę istnieje egzemplarz "Narratio Prima", dzieła Joachima Retyka ujawniającego teorie Kopernika, na którym sam Kopernik wyparł się swoich tez? I co wspólnego mają z tym badania nad tajemniczą kochanką Kopernika, Anną Schilling? A gra toczy się o naprawdę - nie tylko o wielkie pieniądze, ale i o życie."


Wybaczcie za… dziwny charakter tej recenzji : ) Która – o zgrozo – po przeczytaniu książki napisała się sama. „Zdrada Kopernika” nie zasługuje, by pisać o niej tak jak o innych książkach (choć oczywiście każda książka ma swoją własną historię). Nie dlatego, że jest lepsza. Jest po prostu inna.

Gdyby przetłumaczyć trudne pytanie, które męczy nas przed i po przeczytaniu tej lektury, prawdopodobnie jeden z wariantów tłumaczenia brzmiałby tak:

Czy Mikołaj Kopernik wydając swoje dzieło dotyczące ruchu planet powiedział, że to tylko „takie gadanie”? I jeśli Kopernik rzeczywiście w adnotacji do rękopisu poddał swoją teorię w wątpliwość, to czy zrobił to bo:
a) jego teoria nie opierała się na naukowych faktach?
b)chciał ochronić teorię i samego siebie przed cenzurą i Świętą Inkwizycją, działającą w tamtym okresie?

Panie Hubercie, prosimy o zaznaczenie odpowiedzi B.

W tym momencie niestety czas programu się kończy, słyszymy dobrze znany nam dźwięk i zostajemy z wątpliwościami, które najprawdopodobniej wyjaśnią się w następnym odcinku. W przypadku Kopernika nie wiadomo, kiedy to dokładnie nastąpi.

 „Zdrada Kopernika” napisana przez  Artura Górskiego to książka oparta na niepotwierdzonej tezie w sprawie wydania rewolucyjnego dzieła Mikołaja Kopernika przeplatana współczesnymi wątkami kryminalnymi. Książkę czyta się lekko i polecam ją osobom pragnącym relaksu i odpoczynku od zajęć obowiązkowych.
Czego zabrakło?
Na mój gust książce tej zabrakło więcej faktów z życia Mikołaja Kopernika, które dotychczas nie są w Polsce szeroko spopularyzowane. Film oparty na scenariuszu „Samotny podróżny” to moim zdaniem za mało dla tak wielkiego Polaka.  Finał książki nie odpowiada na pytanie czy Kopernik asekurował się przed wydaniem swego największego dzieła chroniąc siebie i swoje najbliższe otoczenie przed odwetem Świętej Inkwizycji „grasującej” w owych latach w Europie. Po przeczytaniu jestem pewna, że zrobił to, aby jego przełomowa na tamte czasy teoria przetrwała. Ogólnie książka mi się podobała i co najważniejsze – wciągnęła mnie, bo najgorzej gdy trzeba brnąć od kartki do kartki, by wreszcie wydać głębokie westchnienie i odłożyć przeczytany tom na półkę.

5 komentarzy:

 1. Zapowiada się interesująco... Jak będę miała okazję, to chętnie przeczytam:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Super recka ;) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. No... chyba chcę ją! ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. chętnie kiedyś przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się bardzo ciekawie, muszę przeszukać księgarnie :)

  OdpowiedzUsuń