środa, 9 lutego 2011

"Córka rabina" - Reva Mann

 Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Cyklady, za co serdecznie dziękuję!

Wstrząsające, szokująco szczere wyznania kobiety, która postanowiła odnaleźć własną drogę
"Córka rabina" to bardzo osobista historia kobiety szukającej miłości, usiłującej pojednać się ze swoją żydowską wiarą i samą sobą.
Reva Mann okazała się paskudnym dzieckiem, zakałą porządnej rodziny. Jej dziadek był naczelnym rabinem Izraela, ojciec cieszył się opinią szacownego rabina w Londynie. Tymczasem Reva buntuje się przeciwko przyzwoitemu wychowaniu i wszystkiemu, co wyniosła z domu. Aby żyć po swojemu, zrywa z rodziną i jej tradycjami, popadając w całkowitą skrajność - rzuca się w wir narkotyków i seksualnej swobody.
Kilka lat później przychodzi opamiętanie, Reva wstępuje do szkoły dla pobożnych kobiet w Jerozolimie. Chce zapomnieć o błędach młodości i zacząć nowe życie. Wychodzi za mąż za ortodoksyjnego Żyda, zostaje przykładną żoną i matką gromadki dzieci.
W swoich zdumiewająco szczerych wspomnieniach Reva odsłania nam zamknięty świat skrajnie ortodoksyjnego żydostwa. Opisuje, jak swatka raiła jej kolejnych kandydatów i jak wyglądały aranżowane randki ze studentami Talmudu. Bez cienia zażenowania opowiada o rytuałach związanych z małżeństwem, o swojej nocy poślubnej, kodzie zachowań seksualnych i partnerskich obowiązkach.
  
To raczej smutna opowieść o życiu kobiety poszukującej przez większość swojego życia ciepła rodzinnego i afirmacji. Już jako nastoletnia dziewczyna, tytułowa bohaterka poszukuje poza domem swojego miejsca na ziemi. Jako córka rabina Reva wychowywana jest w duchu religii żydowskiej, którą w całości odrzuca. Jej seksualno-narkotyczne doświadczenia nie przynoszą oczekiwanego ukojenia. Rodzice zajęci swoimi sprawami nie dostrzegają, jak ich córka stacza się coraz niżej.

Dziewczyna odnajduje w swoim życiu szansę, ale opór jej rodziców powoduje rozstanie z ukochanym chłopakiem. Kiedy wydaje się, że historia dziewczyny zakończy się w tragiczny w takich przypadkach sposób, Reva odnajduje dość siły, aby zmienić swoje życie. Popada w skrajność i oddaje się w całości zgłębianiu religii swych przodków. Wychodzi za mąż za ortodoksyjnego Żyda, który poświęca się w pełni świetym księgom Biblii oraz Talmudowi i nie starcza mu już uczucia dla swojej młodej żony i dzieci. Kobieta nie znajdując "złotego środka" powraca ponownie w wir niebezpiecznych młodzieńczych doświadczeń, ale i wtedy jest odrzucona. Ukojenie przynosi ostatecznie miłość do własnych dzieci, która pomaga jej przetrwać najcięższe chwile.

Autentyczna opowieść (Reva Mann zdecydowała się na publikacje własnych wspomnień), w której sporo jest odniesień do żydowskich tradycji i umiłowania wiary. Niezwykła książka, godna polecenia. Przeczytałam ja, przeczytała mama, przeczytał nawet tata! Polecam każdemu bez względu na upodobania literackie. Mnie zachwyciła.

14 komentarzy:

 1. Miałam chrapkę na tę książkę od jakiegoś czasu a po Twojej recenzji to już całkowicie się na nią napaliłam:D.
  Nie mogę się doczekać jak wpadnie w moje łapki. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna znakomita recenzja :) Tak trzymać!

  OdpowiedzUsuń
 3. czeka w kolejce do przeczytania:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałem i bardzo mi się podobała, chociaż początkowo wątpiłem, że chłopaka może też zainteresować :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś mnie do tej książki ciągnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Super! :) Muszę ją mieć!

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak! Skoro polecasz, przeczytam ;).

  OdpowiedzUsuń
 8. Baardzo mnie zachęciłaś. Świetna recenzja :).

  OdpowiedzUsuń
 9. nie słyszałam o tej książce ale wydaje się byc świetna! dziekuje! przeczytam na pewno! :))

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię życiowe książki, dlatego z chęcią przeczytam;) Zachęciłaś mnie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Cieszę się, że udało mi się Was zachęcić :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wspaniała książka, od której trudno się oderwać.Gorąco polecam !!!

  OdpowiedzUsuń
 13. Właśnie skończyłam czytać. Świetna książka od której trudno się oderwać!!!

  OdpowiedzUsuń